Pazartesi , 18 Şubat 2019
HABERLER
ANASAYFA / HABERLER / Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran:

Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran:

"Latin Amerika pazarı, Türkiye'nin Makinecileri için yeni fırsatlar sunuyor"

Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran:
Meksika'nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Mexico City’de kapılarını açan FABTECH Fuarı, 4-6 Mayıs tarihleri arasında Türkiye'nin Makinecileri'ni ağırladı. Ağırlıklı Güney Amerikalı firmalar olmak üzere, dünya genelinden 575 katılımcının yer aldığı fuara Türkiye'nin Makinecileri bu yıl 3. kez katıldı.

Metal işleme, kaynak ve yüzey teknolojileri konularında Latin Amerika'nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Uluslararası Metal İşleme ve Üretim Fuarı'na (Fabtech Mexico) Türkiye bu yıl 12 firma ile katıldı. Toplam 140 bin metrekare sergi alanıyla kapılarını açan ve 13 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda, katılımcılar metal işleme alanında son gelişmeleri yakından takip etti.
Meksika'nın lokasyon açısından önemli bir merkez olduğuna dikkat çeken Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran, Meksika’nın Türk makineciler için en büyük ihracat pazarlarından biri olan ABD’ye yakın olmasının önemli avantajları olduğu belirtti. Meksika’da gümrük vergisi oranlarının, diğer Latin Amerika ülkelerine kıyasla ortalama olarak düşük seviyede olduğuna dikkat çeken Dalgakıran şunları söyledi, "Latin Amerika pazarı, Türkiye'nin Makinecileri için yeni fırsatlar sunuyor.  Türk makine sektörünün üretim potansiyeli ve pazara sunduğu yeni ürünler, Meksika'da giderek daha fazla ilgi görüyor. Meksika'da özellikle otomotiv endüstrisinin çok gelişmiş olması, ülkeyi makine sektörü için ciddi bir pazar durumuna getiriyor.  Makine imalatında uzmanlaşmış, ihracatçı bir sektör olarak bu potansiyeli değerlendirecek adımlar atmaya devam edeceğiz."

Meksika sanayii Türk makinecileri bekliyor
Yıllık 800 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle Latin Amerika’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Meksika, otomotiv endüstrisinde altın çağını yaşıyor. Son dönemde dünyaca ünlü otomobil firmalarının üretim merkezi haline gelen Meksika’da otomotiv endüstrisine hizmet eden makineler büyük ilgi görüyor. 400 milyar dolarlık toplam ithalatı içinde makine ithalatının payı %17,1 olan Meksika'nın, makine ihracatında en çok yer kaplayan kalem ise Otomatik Bilgi İşlem Makineleri ve Üniteleri. Bu alt grubu sırasıyla Buzdolapları, Dondurucular, Soğutucular, Isı Pompaları takip ediyor. 2015 yılında Meksika'ya 58 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye'nin Makinecileri, Türkiye'nin Meksika'ya yaptığı toplam ihracatın %16,9'unu tek başına karşılıyor.

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR