Pazartesi , 18 Şubat 2019
HABERLER
ANASAYFA / HABERLER / ORTAK SATIN ALMAYLA MALİYET %50 DÜŞECEK!

ORTAK SATIN ALMAYLA MALİYET %50 DÜŞECEK!

İhracatçılar ve KOBİ’ler, üretim maliyetlerini düşürmek, rekabet avantajı kazanmak için güç birliği yapıyor

ORTAK SATIN ALMAYLA MALİYET %50 DÜŞECEK!
İhracatçılar ve KOBİ’ler, üretim maliyetlerini düşürmek,  rekabet avantajı kazanmak için güç birliği yapıyor. Kapsamı ve üyelerine sağladığı avantajlarla Türkiye’de bir ilk olan ve 11. Yılını kutlayan OSO Ortak Satınalma Organizasyonu, 95 bin ihracatçı firmaya üretim maliyetlerini yüzde 50’ye yakın azaltma fırsatı sunuyor.
İhracatçı ve KOBİ’ler;  akaryakıttan kargoya, içme suyundan sigortaya, gümrüklemeden personel alımına kadar toplam 36 marka üzerinden indirimli fiyatlardan yararlanacak.
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri  - Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği ( MAİB )’inde aralarında olduğu Ortak Satınalma Organizasyonu (OSO), İKMİB Başkanı Murat Akyüz’ün Başkanlığındaki Yönetimi ile ihracatçıların girdi maliyetlerini azaltacak yeni formüller için çalışmalarına hız verdi.
OAİB – MAİB, İKMİB, PAGDER, PAGEV, TARMAKBİR, AMD, ASD, TEMSAD, İSKİD ve İŞİM gibi sektör dernek, vakıf ve birlikleri çatısı altında toplayan Ortak Satınalma Organizasyonu (OSO),  95 bin ihracatçı üyesini anlaşmalı 36 tedarikçi firmayla buluşturan ve düşük maliyetlerle alışveriş yapabilecekleri bir platform oluşturdu. İhracatçılar; www.osoline.com.tr web sitesine üye olarak platformda yer alan tedarikçilerden uygun fiyatlardan yararlanabilecek. Proje, kapsamı ve üyelerine sağladığı avantajlarla firmalar maliyetlerini ciddi oranda azaltma şansı yakalıyor.
Özellikle KOBİ’ler için büyük avantaj sağlayan ortak satın alma oluşumu hakkında bilgi veren İKMİB ve OSO Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Murat Akyüz, 36 tedarikçi firma ile yapılan anlaşmalar sayesinde firmalara hem para hem zaman kazandıracaklarını belirterek, “95 bin firmanın yarattığı sinerji, sektördeki en küçük firmanın bile maliyetlerini yüzde 9 ila 50 oranında düşürecek. Hatta maliyet düşüşleri bazı kalemlerde ürüne göre yüzde 75’i bile bulabiliyor. Sisteme katılan firmalar, tüketim miktarlarına göre değil tedarikçilerle yaptığımız indirim anlaşmaları çerçevesinde oluşan rakamlara göre alım gerçekleştirecekler. Bu açıdan KOBİ’lerin projede daha avantajlı olduğunun da altını çizmek gerek. Yıl genelinde baktığımızda sektör milyonlarca liralık tasarruf yapacak. Bir örnek verecek olursak; 50 çalışanı olan bir üyemiz, OSO tedarikçileriyle çalışmaya başladıktan sonra ilgili kalemlerde maliyetlerini yüzde 4-86 arasında düşürdü. Firmanın 59 bin TL’lik aylık gideri yüzde 9 oranında azaldı. Firma aylık bazda 4 bin 800 TL’lik, yıllık ise 58 bin TL’lik maliyet avantajı sağladı” diye konuştu. 
Ortak Satınalma Oluşumunda yer alan 36 tedarikçi firma OSO A.Ş. Ortak ve Üyeleri ile bir araya geldikleri toplantının son derece verimli geçtiğini vurgulayan Murat Akyüz, 2016 yılında sistemdeki tedarikçi firma sayısını ve üye sayımızı arttırarak Türkiye ‘ye örnek model olmak istediklerini ifade etti.
OSO A.Ş. Hakkında
OSO A.Ş. 2005 yılında Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın desteği ve Başbakanlık Orta Anadolu İhracatçılar Birliği yönetim kurulu ve üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilmiş bir organizasyon.
 
Türk imalat sektörünü ve ihracatçı firmaları bir araya getirerek ortak talepler doğrultusunda, ortak satın almaların gerçekleşmesini sağlamak ana hedef olarak belirlendi. Bu amaç doğrultusunda, OSO bünyesindeki firmalar adına tedarikçileri seçmek ve pazarlık yapmak adına aracı olarak anlaşmalar imzalanıyor. 

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR