Perşembe , 18 Ekim 2018
HABERLER
ANASAYFA / HABERLER / Küresel Gıda Güvenliği İndeksi 2016 sonuçlarına göre Türkiye, 113 ülke arasında 45. sırada yer aldı

Küresel Gıda Güvenliği İndeksi 2016 sonuçlarına göre Türkiye, 113 ülke arasında 45. sırada yer aldı

DuPont tarafından desteklenen ve Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin 2016 yılı sonuçları açıklandı.

Küresel Gıda Güvenliği İndeksi 2016 sonuçlarına göre Türkiye, 113 ülke arasında 45. sırada yer aldı
Küresel Gıda Güvenliği İndeksi 2016 sonuçlarına göre Türkiye, 113 ülke arasında 45. sırada yer aldı
DuPont tarafından desteklenen ve Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin 2016 yılı sonuçları açıklandı.
Küresel pazara birinci sınıf yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetler sunan bilim şirketi DuPont tarafından desteklenen ve Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen 2016 Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin bu yılki sonuçları 9 Haziran’da açıklandı. 113 ülke arasında 45. sırada yer alan Türkiye, bulunduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki 15 ülke arasında ise 8. oldu.
2012 yılından bu yana yıllık olarak ülkelerin; Ulaşılabilirlik, Uygunluk ve Kalite&Güvenlik başlıkları altında gıda güvenliğine dair gelişmelerini ortaya çıkaran Küresel Gıda Güvenliği İndeksi, 113 ülkenin tarım alanındaki yatırımlarını, işbirliklerini, politikalarını ve etkilerini 28 farklı gıda güvenliği göstergesine göre ölçümlüyor.
Açıklanan Gıda Güvenliği İndeksi’ne göre bu yıl; ülkeler genelinde gelir seviyesinin artması, global ekonomideki iyileşme ve gıda fiyatlarının düşmesine bağlı olarak indekste yer alan 113 ülkenin genel notu geçtiğimiz yıla kıyasla 0.6 puan artış göstererek 57,3’e yükseldi. İndeksin 2016 sıralamasına bakıldığında ilk üçe giren ülkeler ise 86,6 puanla Amerika Birleşik Devletleri, 84,3 puanla İrlanda ve 83,9 puanla Singapur oldu. İndeksin sonuçları bir yandan tüm dünyada küresel gıda güvenliğinde iyileşmelerin yaşandığını belirtirken, diğer yandan küresel ısınma ve iklim değişikliği  nedeniyle gıda konusunda pazarın dengesini etkileyen devlet politikalarının gelecek için risk oluşturabileceğini gösteriyor.
2016 yılında da Türkiye’nin en güçlü alanı “Kalite & Güvenlik” oldu
  • Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nde puanı 2015 yılına kıyasla 0,5 puan azalan Türkiye 45. sırada yer aldı.
  • İndeksin sonuçlarına göre Türkiye; en yüksek skorunu 69,9 puanla Kalite&Güvenlik alanında alırken Ulaşılabilirlik alanında 1,0 puan ve Uygunluk alanında ise 0,2 puanlık bir düşüş yaşadı.
  • Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi sonuçlarında Türkiye; 15 ülke arasında Ulaşılabilirlik alanında 8. sırada yer alırken Uygunluk alanında 7. sırada ve en güçlü olduğu Kalite&Güvenlik alanında ise İsrail, Katar, Kuveyt ve Umman’dan sonra 5. sırada yer aldı.
  • İndekse göre gıda güvenliği konusunda güçlü yönlerinin; beslenme standartları, gıda güvenliği, küresel açlık sınırı altında yer alan nüfus oranındaki iyileşmeler, gıda güvenliği programlarının varlığı ve çiftçi finansman programlarına ulaşılabilirlik kategorileri olduğu görülen Türkiye’nin, aynı zamanda geçtiğimiz yıla göre kentsel emilim kapasitesi ve GSYH kategorilerinde iyileşme kaydettiği anlaşıldı.
  • En büyük puan kaybı ise siyasi istikrar riski kategorisinde yaşandı.
 
DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık; “Bu sene yayınlanan 2016 Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nin sonuçlarına baktığımız zaman ülkeler genelinde gıda güvenliğinde ciddi gelişmeler olduğunu görüyoruz. DuPont olarak, Türkiye’nin gıda güvenliği konusunda istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini görüyoruz ve yapılan çalışmalarla bu rakamları her geçen gün daha da yükselteceğimize inanıyoruz.” dedi.
Editöre Not:
28 küresel göstergenin tanımları, değişen gıda fiyatlarının etkisi, birden çok ülke arasında karşılaştırmalar ve daha fazlası da dâhil, etkileşimli Küresel Gıda Güvencesi Endeksi hakkında daha fazla bilgi edinmek için http://foodsecurityindex.eiu.com/ adresini ziyaret edin.
DuPont gıda güvencesi çalışmalarını yerelde, sürdürülebilir şekilde ve işbirliği içinde yürütmeyi taahhüt etmektedir; daha fazla bilgi için foodsecurity.dupont.com adresini ziyaret edin veya konuyla ilgili gelişmeleri Twitter’da foodsecurity etiketi üzerinden takip edin.
DuPont Hakkında
DuPont (NYSE: DD) 1802’den beri, yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetlerle, küresel pazara birinci sınıf bilim ve mühendislik sunmaktadır. DuPont müşterilerle, hükümetlerle, sivil toplum örgütleriyle ve kanaat önderleriyle işbirliği yaparak, dünyanın dört bir yanındaki insanlara sağlıklı gıda götürmek, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak ve yaşamı ve çevreyi korumak gibi küresel sorunlara çözüm bulunmasına yardım edebileceğine inanmaktadır. DuPont ve DuPont’un kapsayıcı inovasyon taahhüdü ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.dupont.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
İleriye Dönük İfadeler: Bu haber bülteni “planlar”, “tahmin etmek”, “olacak”, “inanıyor”, “niyetindedir”, “beklemektedir” ve benzeri diğer ifadelerin kullanımı ile özdeşleştirilebilecek ileriye dönük ifadeler içermektedir. Şirketin büyüme stratejisi, ürün gelişimi, düzenleyici onayları, pazardaki konumu, öngörülen iktisap gelirleri, tavsiye veya çevresel koşullar gibi belirsizliklerin sonuçları, harcamalar ve mali sonuçlar da dâhil olmak üzere geleceğe dönük veya gelecekler ilgili beklentileri yansıtan tüm ifadeler ileriye dönük ifadelerdir. İleriye dönük ifadeler gelecekteki performansı taahhüt etmez ve bunlar yalnızca gerçekleşmeme olasılığı da olan birtakım gelecek olaylara ilişkin tahmin ve varsayımlara dayandırılmışlardır. İleriye dönük ifadeler aynı zamanda çoğu şirketin kontrolünün dışında olan risk ve belirsizlikleri de içermektedir. Bu gibi ileriye dönük ifadelerle belirtilmiş olan beklentilerden Şirketin elde edeceği gerçek sonuçlarda söz konusu olabilecek farklılıklardaki en önemli etkenler: enerji ve hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalar; yeni ürün geliştirme ve pazarlamada söz konusu olabilecek başarısızlıklar; ürün ömrü döngüsünü en iyi şekilde yönetememek; önemli ihtilaflar ve çevresel koşullar; süreç güvenliği ve ürün yönetimi gibi konularda yönetim başarısızlıkları; kanun ve yönetmeliklerde veya siyasi koşullarda değişiklikler; enflasyon, faiz ve döviz kuru oranları gibi küresel ekonomi ve sermaye piyasası koşulları; işletmede veya tedarikte karşılaşılabilecek kesintiler; sabotaj, terör, savaş, hava olayları ve doğal afetler gibi güvenlik tehditleri; şirketin fikri mülkiyet haklarının korunup uygulanabilmesi, devralınan işletmelerin başarılı entegrasyonu ve düşük performans gösteren veya stratejik olmayan varlık veya işletmelerin ayrılması ve Performans Kimyasalları segmentinin ana şirketten ayrılması önerisinin, önerilen ayrılmadan beklenen faydanın tam olarak elde edilmesi de dâhil, başarıyla yerine getirilmesi. Şirket gelecekte söz konusu olacak gelişmeler veya yeni bilgiler doğrultusunda ileriye dönük ifadelerini güncellemekle yükümlü değildir.

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR

  • Biyobozunur Plastik Ambalaj Malzemeleri

    Biyobozunur Plastik Ambalaj Malzemeleri

    Bitkisel yağ, mısır nişastası, bezelye nişastası veya mikrobiyota gibi yenilebilir biyokütle kaynaklarından türetilen Biyobozunur Plastik Ambalaj Malzemeleri daha düşük sera gazı salınımına neden olur.... Devamı »