Perşembe , 18 Ekim 2018
HABERLER
ANASAYFA / HABERLER / ​İngiltere “Plastik Para”ya Geçiyor

​İngiltere “Plastik Para”ya Geçiyor

İngiltere Merkez Bankası, 2016'ya kadar kâğıt paradan vazgeçerek, plastik para kullanmaya başlamayı planlıyor.

​İngiltere “Plastik Para”ya Geçiyor
The Economist dergisinde yer alan bir habere göre, İngiltere Merkez Bankası 2016'ya kadar kâğıt paradan vazgeçerek, plastik paraya geçmeyi istiyor. Bu zamana kadar genellikle halktan kopuk bir yaklaşım benimseyen BOE, birkaç aydır, alışveriş merkezlerinde insanlara yeni plastik nakitler dağıtarak, plastik para kullanımına ilişkin görüşleri alıyor. Plastik paraya geçilip geçilmeyeceği kararı Aralık'ta verilecek.
 
Bankanın bu düşüncesinin ardındaki en önemli sebep "maliyet" olarak gösteriliyor. İngiltere'nin 58 milyar sterlin (92 milyar dolar) değerindeki 2.9 milyar banknotu, şu anda pamuk ve ketenden yapılıyor. Ancak mevcut "kâğıt para" çok dayanıklı değil. En çok kullanılan 5 sterlin banknotları, 1 yıldan az dayanıyor Banka, bunun plastik banknotlarda böyle olmayacağını söylüyor.
 
Bankanın çalışmaları, dayanıklı plastik paranın, kâğıdın 2,5 katı daha uzun ömürlü olduğunu, bunun da dolaşımdaki paranın 5-6 yıl kalabileceğine işaret ediyor. Banknotların daha dayanıklı olması, bankanın tedavüldeki paraları daha seyrek yenilemesi anlamına geliyor.
 
Çalışmalar, bu durumun İngiltere Merkez Bankası'na 100 milyon sterlin tasarruf ettireceğini gösteriyor.
 
Diğer tarafta, çamaşır makinelerinde yıkanma da, plastik paralar için daha az risk teşkil ediyor. Plastik paraların tek avantajı bu da değil. Sanılanın aksine, plastik parayı taklit etmek de daha zor olacak; zira banka yeni banknotların alt tarafına şeffaf bir açıklık olması gibi yeni güvenlik  özellikleri yerleştirecek ve plastiğin daha dayanıklı olmasından ötürü, sahte parayı anlaması daha kolay hâle gelecek.
 
İngiltere 2012'de 720 bin banknotu dolaşımdan çekti ve ülkede her 4,000 banknotun biri sahte.Hâli hazırda plastik para kullanan 20 ülkeden biri olan Avustralya'da sahtecilik, İngiltere'nin beşte biri civarında.
 
Aynı zamanda Yeşiller'in de yeni banknotları destekleyeceği düşünülüyor. Avustralya'da polimer para, daha sonra geri dönüşüm sayesinde başka ürünlerde kullanılabiliyor.Öte yandan plastik paraya geçilmesi, cüzdanların ve bankaların ATM'lerini değiştirmesini gerektirecek.
 
1988 yılında Avustralya'da kullanılmaya başlayan plastik para; aralarında Kanada, Yeni Zelanda, Meksika ve İskoçya’nın da bulunduğu 20'den fazla ülkede tedavülde.
 


 

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR