Pazartesi , 21 Ocak 2019
HABERLER
ANASAYFA / HABERLER / HVAC Teknoloji Platformu

HVAC Teknoloji Platformu

Honeywell ve ODTÜ geleceğin mühendisleri için HVAC Teknoloji Platformunu’nu kurdu

HVAC Teknoloji Platformu
Otomasyon eğitiminde uygulamalı deneyime katkı sağlayacak HVAC teknoloji platformu Honeywell ve ODTÜ işbirliğiyle kuruldu. Platform öğrencilere birebir modelleme imkânı sunuyor.

Honeywell ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi geleceğin mühendislerinin otomasyon teknolojileri alanındaki eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri eğitim platformu HVAC’ı kurdu.

Honeywell’in sosyal sorumluluk programı Honeywell Hometown Solutions’ın kurumsal vatandaşlık yaklaşımıyla ücretsiz olarak sunduğu ekipmanlar ile oluşturulan platform, Makina Mühendisliği Bölümü öğrencilerine, bina otomasyonu ve iklimlendirme kontrolü alanında ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerindeki saha süreçlerini birebir modelleme imkanı sunuyor.
 
Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş, “Daha önce ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü işbirliği ile hayata geçirdiğimiz projeyi Makine Mühendisliği Bölümü ile bu yıl bir adım daha ileriye taşıyoruz. Bu işbirliği sayesinde ülkemizin ihtiyacı olan daha fazla sayıda kaliteli mühendislik öğrencisinin yetişmesi için eğitimlerine destek oluyoruz. Amacımız öğrencilerin mezun olduktan sonra karşılaşacakları profesyonel iş hayatındaki süreçlere daha kolay uyum sağlamalarına destek olmak ve Türkiye’nin kalifiye iş gücüne katkıda bulunmak. Bu amaç doğrultusunda Türkiye’nin en değerli üniversitelerinin başında gelen ODTÜ ile işbirliği yapıyor olmaktan ötürü gurur duyuyoruz” dedi.
 
Projeyle ilgili değerlendirmede bulunan ODTÜ Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuna Balkan da, “Honeywell’in ürünleri ile akademisyenlerimiz tarafından tasarlanan HVAC Teknoloji Platformu’nun öğrencilerimizin deneysel eğitim süreçlerine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. En son teknoloji ile geliştirilen platform gerçek zamanlı deneyimlemede öğrencilerimiz için çok değerli bir fırsat. Honeywell ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sayesinde öğrencilerimiz küresel ölçekli iş fırsatlarına önceden hazırlanma imkanı bulacaklar” şeklinde konuştu.
 
Honeywell ve ODTÜ işbirliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Süreç Denetim Laboratuvarı’nda kurulan platform ile ilk kez 2014 yılında başlamıştı. Proses otomasyon ve kontrol teknolojileri konusundaki eğitimlerde kullanılan ilk platformun ardından işbirliğinin bir sonraki adımı olarak hayata geçen bu yeni platform ile öğrencilerin iklimlendirme sistemleri konusundaki son teknolojilere daha iyi uyum sağlayarak gelecekteki iş hayatına şimdiden hazır olmaları amaçlanıyor.
 
Tasarımı ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen platformun klima santrali (AHU) ünitesinde, Honeywell saha cihazları kullanıldı. Honeywell Entegre Bina Yönetim Yazılımı (Enterprise Buildings Integrator - EBI) adı verilen entegre bir ön uç/frontend aplikasyonu ile gerçek bir binanın HVAC simülasyonunun modellenmesine olanak sağlayan platformun kontrolü Honeywell XL Web II Kontrolörleri ile gerçekleştirildi. Platform sayesinde öğrenciler bina otomasyonu ve iklimlendirme sistemlerinde farklı otomasyon senaryolarını modelleyerek gerçek zamanlı deneyler yapma imkanına sahip oldular.
 
1992 yılında kurulan Honeywell Türkiye’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de şubeleri bulunmaktadır. Türkiye’nin önde gelen sanayi tesislerinin çoğu, üretimde kalite ve enerji verimliliği nedeniyle Honeywell’i tercih etmektedir. Ticari binalar ve konutlarda konforlu bir yaşam ve güvenli bir çalışma alanı oluşturmak için Honeywell’in akıllı bina teknolojileri tüketiciler tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir.
 
Honeywell Hakkında

Honeywell (www.honeywell.com), teknoloji ve imalat konularında Fortune 100 şirketleri arasında yer alan, havacılık/uzay ürün ve servisleri, binalar, konutlar ve fabrikalar için otomatik kontrol teknolojileri, turbo şarj cihazları ve performans kimyasalları alanlarında dünya çapında müşterilerine hizmet sunan çok yönlü bir markadır. Honeywell hakkında daha fazla haber ve bilgi için lütfen www.honeywell.com web sitesini ziyaret ediniz.
 
Honeywell Hometown Solutions Hakkında

Honeywell Hometown Solutions, şirketin sosyal sorumluluk programıdır ve başlıca beş alana odaklanmaktadır: Bilim ve Fen eğitimi, ailelerin emniyeti ve güvenliği, konut ve barınma, çevrenin korunması ve insani yardım. Honeywell bu konularda yardımcı olabilmek için, hizmet verdiği toplumların öncü sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde çeşitli programlar yürütmektedir.


 

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR

  • DuPont 40. Yıldönümünü Kutluyor

    DuPont 40. Yıldönümünü Kutluyor

    DuPont bu yıl, geçmişini anarak, bugünün başarılarını kutlayarak ve sürekli yenilikle dolu bir geleceğe umutla bakarak, DuPont™ Cyrel® fleksografik baskı sistemlerinin 40. yıldönümünü kutluyor.... Devamı »