Perşembe , 13 Aralık 2018
HABERLER
ANASAYFA / SÖYLEŞİLER / "Geri Dönüşüm Uzun Vadede Verimli ve Ekonomik Yatırımdır"

"Geri Dönüşüm Uzun Vadede Verimli ve Ekonomik Yatırımdır"

EFSUN PLASTİK GENEL MÜDÜRÜ MURAT KAYA

Plastik sektörüne hizmet veren Efsun Plastik şu anda bulunduğu konuma gelebilmek için nasıl bir süreçten geçti, biraz bahseder misiniz? 

Sektörde 20. yılını doldurmuş bulunmaktayız. İlk olarak geri dönüşüm sektöründe yerimizi aldığımız günden bu güne kadar, ticari olarak faaliyet gösterdiğimiz süre boyunca, plastik malzemelerin geri dönüşümün her noktasında ürünlerin en iyi şekilde ayrıştırılıp çeşitlerine göre işleyerek hammadde olarak üreticiye kazandırmaktayız. Geri dönüşümünün ülkemizdeki büyüme hızı ve teknolojinin geldiği nokta biz bu günlere kadar yenilikçi ve kaliteyi sürekli olarak yükseltmemizi ve şu anki konumumuza gelmemizi sağladı. Şu an Efsun Geri Dönüşüm Anonim Şirketi olarak şirketimiz her geçen gün büyüyerek faaliyetine devam etmektedir.
 
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz? 

Efsun Geri Dönüşüm olarak ambalaj atığı bazı tehlikesiz atık olarak (OPP, PE,IDPE) gibi atık malzemeleri tekrar üretime kazandırarak, ekonomik ve çevresel olarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktayız.
 
Son yıllarda özellikle dikkat çeken ve anlam kazanan önemli bir konu ‘Geri Dönüşüm’. Ülke ekonomisi açısından da önemli bir yer teşkil eden Geri Dönüşüm Teknolojisi ve önemi hakkında neler söylersiniz?

Geri dönüşüm uzun vadede verimli ve ekonomik yatırımdır. Hammaddenin azalması ve doğal kaynakların hızla tükenmesi sonucunda ekonomik problemler ortaya çıkabilmektedir. Geri dönüşümün bu noktada ekonomi üzerinde olumlu etkileri olabilmektedir. Enerji ve Doğal Kaynakların tüketiminin azaltılması ülke ekonomisi için de büyük önem arz etmektedir. Ayrıca dışarıya bağımlı olduğumuz petrol gibi hammaddelerin tüketiminin azalması sonucu paramız yurt içinde kalmakta ve ekonomimiz daha iyiye gitmektedir. 
Geri dönüşümün uygulanması ile çöplere giden atık miktarında azalma sağlanarak, bu atıkların taşınması ve depolanması işlemleri için daha az miktarda alan ve enerji kullanılmış olur. Evsel atıkların yaklaşık yoğunluğu 0,6 kg/m3 iken, ambalaj atıklarının yoğunluğunun yaklaşık 0,3 kg/m3 olduğu görülmektedir. Evsel atıklar için bu azalma ağırlık olarak fazla olmamakla birlikte, hacimsel olarak bakıldığında oldukça önemli bir oran teşkil etmektedir. Yapılan toplama operasyonlarında evsel atıklar yaklaşık %75-80 oranında sıkıştırılabilirken, ambalaj atıklarında bu oranın yaklaşık %25 olduğu tespit edilmiştir. Ambalaj atıklarını geri kazanılması ile daha fazla evsel atık toplama araçlarında toplanabilmekte, bu durumda toplama ve taşıma maliyetlerini düşürmektedir. Depolama sahalarına daha az gideceğinden, çok yüksek maliyetlerle inşa edilen depolama alanları daha uzun sürelerle kullanılabilmektedir. Küresel ısınma ve doğal kaynakların hızla tükenmesi herkesi alternatif arayışlara itti. Tüm dünyada geri dönüşüm seferberliği yaşanıyor. Ülkemiz bu noktada Avrupa’ya oranla geride gözükse de özel sektörde geri dönüşüm giderek büyüyerek yerini almaktadır. Giderek yaygınlaşan geri dönüşüm uygulaması hem çevre kirliliğini önlüyor hem doğal kaynakların tüketimini azaltıyor hem de ekonomik anlamda büyük tasarruf sağlıyor.

Teknolojiyi üretiminize yansıtabiliyor musunuz? AR-GE departmanınız nasıl bir çalışma politikası izliyor?

Ülkemizde geri dönüşüm makinaları üretimi hızla gelişmekte ve artmaktadır. Bizler de gelişen teknoloji ile birlikte yeni geri dönüşüm makinaları ve sistemleri ile birlikte hem geri kazanıma hem de üretimimize bu yenilikleri yansıtmaktayız. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin doğal kaynaklarından maksimum düzeyde yararlanması için geri dönüşüme büyük önem vermeleri gerekiyor. Bunun için  devletlerin yeterli yasal altyapılarla yatırımların önünü açmalıdır. Ülkemizde ise atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörü hem özel sektörün hem de yerel yönetimlerin katkılarıyla 5 milyar Euro’luk bir pazar haline gelmiş durumda. Bu noktada atılan en büyük adımlardan birisi ise son günlerde yayınlanan Ulusal Geri Dönüşüm Eylem planıdır. 2013-2016 yıllarını kapsayan eylem planı yatırımcılar için büyük fırsatlar sunmaktadır.
 
Yeni ürün ya da proje çalışmaları var mı? Biraz bahsedebilir misiniz? 

Ülkemizde geri dönüşüm sektörü her geçen gün gelişmektedir. Bu gelişim, yeni tesislerin kurulmasını ve yeni iş imkânlarının oluşmasını beraberinde getirecektir. Biz de bu büyüyen sektörde yerimizi en iyi şekilde muhafaza edip ülke sanayisi ve ekonomisi için hem de yeni iş olanakları açmak için her sanayici gibi yerimizi almak için yeni projeleri ve çalışmaları sürdürmekteyiz.
 
Satış sonrasında müşterilerinize ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Satış sonrası, müşterilerin bağlılığı iç en önemli unsurlardan biridir. Bir ürünlerimizin satıldıktan sonra müşteri ile temasların satış sürecinde ve sonrasında uzun dönemli müşteri memnuniyeti, bizi ürün kalitemizi güvenceye alıp piyasadaki varlığımızı güçlendiriyor.
Satışın gerçekleştiği an ve sonrası girişken, anlayışlı, dürüst ve müşteri odaklı olmak şirketimizin ana prensiplerindendir. Bunun gerçekleşmesi kendiliğinden olmaz, sürecin doğal akışına bırakılamaz. Bütün müşteri temas noktalarındaki hizmet işlemlerinin sistematik yapılandırılmasına önem vererek. Müşteri ile şirket arasındaki temasların her noktada düzenli ve etkili bir şekilde yerine getirilmesi gerekliliğinin bilincinde olarak çalışıyoruz.
     
Satış sonrası hizmetlerin etkinliğinde müşteriye güven sağlıyoruz. Müşteri, siparişlerinin zamanında sorunsuz bir şekilde karşılanacağından emin olduğu gibi. Satış sonrası hizmet taleplerinin her aşamada karşılanacağından emin olarak görüşmeyi sonlandırmaktadır. Bu nedenle; sabırlı, sakin, nazik ve anlayışlı bir karşılama, dinleme ve sorunla ilgilenme süreci iyi yönetebilme ve akabinde sorunun ivedilikle sonuçlandırılması gerektiğinin bilincindeyiz. Müşteri kendisi ile samimi olarak ilgilenildiğini hissetmeli, herhangi bir sorun yaşamamalı, olduğu takdirde de sorunun çözüleceği duygusunu hiçbir zaman yitirmemelidir.

Müşteri memnuniyeti ve bağlılığını yaratmak kolay değildir. Ancak, bu memnuniyeti ve bağlılığı kaybetmek çok kolaydır. Bu da, en yoğun biçimde satış sonrası hizmetlerin zayıflığından kaynaklanır. Büyümek ve kalıcı olmak isteyen her işletme satışlara verdiği kadar hatta ondan daha fazla satış sonrasına önem vermelidir.
     
Şirketimiz satış ve Sonrası müşterilerimize verdiğimiz cevaplar ve aldığımız olumlu görüşler bizim bu noktada müşteri odaklı ve ileriye dönük çalışmalarımızı da olumlu yönde etkilemektedir. Çünkü günümüzde mevcut müşteriyi elde tutmak, yeni müşteri bulmaktan daha önceliklidir.

Sizi rakiplerinizden farklı kılan nedir? Efsun Plastik neden tercih edilmeli?

Bizi rakiplerimizden farklı kılan en büyük özellik, ürünlerimizde kalite ve ürün uygunluk kriterlerimizin devamlı bir şekilde standarda alınmış olup üretilen malzemenin üretim aşamasından müşteriye ulaşıncaya ve sonrasında ürün kalitemizin işletmelerin analizlerinde üretimlerine ne kadar yansıdığını, yaptığımız karşılıklı değerlendirmeler sonucunda takip ederek her zaman aynı kaliteyi sunmak şirketimizin vazgeçilmez misyonudur.

Türkiye’de sektörün bugün gelmiş olduğu konumu, şuanda içinde bulunduğumuz piyasa koşullarını da göz önünde bulundurarak, değerlendirirsek neler söyleyebilirsiniz? 

Son olarak üzerinde yaşadığımız dünyanın bize sağlamış olduğu doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması, gelecek nesillerin de kaynak sıkıntısı çekmemesi için önem arz etmektedir. Biz bu dünyanın doğal kaynaklarını ne kadar tasarruflu kullanırsak; bizden sonraki nesiller de o kadar az kaynak sıkıntısı çekecek ve gelecek kuşaklar da doğal kaynaklardan yararlanma olanağı bulacaktır. Bunun yanı sıra ülkemizde geri dönüşüm sektörü her geçen gün gelişmektedir. Bu gelişim, yeni tesislerin kurulmasını ve yeni iş imkânlarının oluşmasını sağlayacaktır.

 

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR

  • Ambalajsız Gıda Kalmasın!

    Ambalajsız Gıda Kalmasın!

    Avrupa’nın pek çok ülkesi, satışa sunulan gıda ürünlerinin daha hijyenik, sağlıklı ve uzun ömürlü olması için ambalajlı ürün yolunda büyük ve kalıcı adımlar atıyor.... Devamı »