Pazartesi , 20 Ağustos 2018
HABERLER
ANASAYFA / SÖYLEŞİLER / Franchising Sektöründe Türkiye’de İlk ve Tek

Franchising Sektöründe Türkiye’de İlk ve Tek

Bayim olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı ile ilgili Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Franchising Sektöründe Türkiye’de İlk ve Tek
2013 yılı girişimcilik ve girişimciler açısından nasıl bir yıl oldu?

Girişimcilik ve girişimciler açısından her yıl biraz daha faydalı geçiyor.  Her sektörden yepyeni markalar oyuna katılıyor ve girişimcilerin sayısı da her geçen gün artıyor. Medyafors Fuarcılık tarafından UFRAD işbirliği ile düzenlenen Bayim olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı girişimciler açısından çok önemli bir platform. Yeni markalar, yeni  fikirler ile buluşmak, incelemek, bilgilenmek, sektör yeniliklerini takip etmek; bunların hepsini fuarı ziyaret eden girişimcilere sağlayabiliyoruz. Fuar bu yıl 18-21 Eylül 2014 tarihleri arasında CNR Fuar merkezinde gerçekleştirilecek.

Bu yıl hangi alanlardaki girişimlerin ön plana çıktığını gördük?

Her yıl değişik sektörler, gösterdikleri değişik faaliyetlerle ön plana çıkıyor ve girişimcilerin ilgisini çekiyor. Bu yıl özellikle e-ticaret, teknoloji, gıda, eğitim ve tabi ki hizmet sektöründe girişimlerin ön plana çıktığını görüyoruz.

Türkiye’de franchising’in geldiği noktayı değerlendirir misiniz?

Türkiye’de franchising’in geldiği noktayı anlamak için rakamlara bakmak yeterli… Alışveriş merkezlerinin hızlı yayılmasının da etkisiyle, Türkiye’de franchise markası patlaması yaşanıyor. Türkiye franchise pazarının ulaştığı hacim, yıllık olarak 40 milyar dolar civarındadır. Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD)’ın verilerine göre, bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı 1876; bunların yüzde 24’ü yabancı, yüzde 74’ü Türk kökenli markalardır. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50 bin civarındadır. Franchise veya bayilik verenlerin sayısı 1471 ve zincirler içindeki oranı ise yüzde 78’dir. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirler ise yüzde 22 oranındadır. 

Avrupa Franchise Federasyonu istatistiklerine göre Türkiye, 1876 franchise zinciri sayısıyla Avrupa birincisi konumundadır. Türkiye’yi 1375 markayla Fransa, 960 markayla Almanya izliyor.

Sektör olarak düşündüğümüz zaman, Franchising Sisteminin Türkiye’deki gelişimini değerlendirir misiniz? Sizce Türkiye,  gerek franchise sektöründe gerekse uluslararası fuarcılık sektöründe nasıl bir konuma sahip?

Franchising sektöründe Türkiye’de ilk ve tek fuar olmamız, bulunduğumuz coğrafi konumumuz, kıtalar arası oluşturduğu köprü açısından bayilik ve distribütörlük vermek isteyen markaların öncelikli tercihi oluyor. Öncelikli hedefimiz Türk markalarını dünyaya açmak, Türk zincirlerini dünyanın her yerinde görebilmektir. Türk markalarının yurt dışındaki başarılarına şahit olmak bizim ne kadar doğru bir çalışma yaptığımızı gösteriyor.

Bu yıl ailelere yönelik restoran girişimlerinin ön plana çıktığını gördük. 2014 yılında bu girişimcilik trendi büyümeyi devam edecek mi?

Yaşam tarzı odaklı girişimler 2014 senesinde de hızla devam edecek gibi görünüyor. Sosyal hayatın öne çıkması çalışan ailelerin sosyal hayatta özellikle yeme-içme zamanlarını birlikte vakit geçirmek ve dışarıya çıkmak olarak nitelendirmesi ailelere yönelik restoran girişimlerini ön plana çıkmasına ön ayak oluyor.

Pek Girişimcilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Girişimcilerin ellerinde bulunan sermayeleri iyi değerlendirebilmelerinin öncelikli koşulu franchise veren firmalar hakkında iyi bir araştırma yapmalarıdır.  Üretimiyle, mağaza konseptiyle, personel eğitimiyle, teknik desteğiyle yüksek kalitede hizmet verebilecek kurumsallaşmış firmaları tercih etmeleri girişimcilerin yararına olacaktır. Franchise almak isteyen kişiler sanki firmanın tamamını satın alacakmış gibi titiz bir ön çalışma yapıp, markanın hedef kitlesini ve tüketici profilini göz önünde bulundurmalıdır. Medyafors Fuarcılık olarak franchise almak isteyen girişimcilere,  www.bayimolurmusun.com portalı ve Bayim Olur musun Gazetesi kanalıyla markaların franchise koşulları hakkında güncel bilgilerle rehberlik ediyoruz.

2013 yılında bayim olur musun fuarı genel olarak nasıl geçti? 2014 yılında düzenleyeceğiniz fuar hakkında bilgi verir misiniz?

2012’de düzenlediğimiz fuarı 21.200 kişi ziyaret ederken, 2013 yılı itibariyle yerli-yabancı ziyaretçi sayımız 26.312’e ulaştı. Geçen yıl 300 olan marka sayısı bu yıl 400’e çıktı.

Ulusal bir çok marka fuar ile satış noktalarını çoğaltarak, bir kaç şubeli noktalandan ,büyük zincir markalar halini aldı. Yabancı yatırımcılar Türk markalarıyla birebir ilgilenerek önemli görüşmeler yaptılar ve yeni işbirliklerinin altyapısını oluşturdular.
Bu yıl da MedyaFors Fuarcılık organizasyonu ve UFRAD(Franchising Derneği) işbirliğiyle gerçekleştirilecek Bayim Olur musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, 18–21 Eylül 2014 tarihleri arasında 12.kez düzenlenecek. Fuar, CNR Fuar Merkezi 2 ve 4. Hall’lerde franchise ve markalı bayilik veren firmaları, girişimci ve yatırımcılarla buluşturacak.

Yeni çalışmalar ve sürprizlerle, fuar 2014 yılında da franchise sektörüne damgasını vuracak. Tüm sektörleri franchise sistemi çatısı altında toplayan fuar, bir yandan uluslararası markalara ev sahipliği yaparken öte yandan ulusal markaların güçlenmesine ve onların yurtdışına açılarak birer uluslararası markaya dönüşmelerine ön ayak olacak.

Bayim olur musun Franchising Fuarı olarak en önemli hedefimiz; Türkiye’den daha fazla markamızın dünya pazarına açılmasını sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak…

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR

  • Hayat Kimya Büyümede Hız Kesmiyor

    Hayat Kimya Büyümede Hız Kesmiyor

    Ev bakım, temizlik kâğıtları ve hijyen kategorilerinde hızlı tüketim sektörünün devlerinden Hayat Kimya; üretim, teknoloji, insan kaynakları, marka ve AR-GE’ye odaklanarak büyümeye devam ediyor... Devamı »