Pazar , 16 Aralık 2018
HABERLER
ANASAYFA / ÜRÜNLER / Festo'dan İnsan-Makine İşbirliğine Yeni Bir Çözüm

Festo'dan İnsan-Makine İşbirliğine Yeni Bir Çözüm

ExoHand esasen insan eline uyarılan bir ekso iskeletidir; bu iskeletle parmak hareketlerinin kuvveti artırılabilmekte, hareketler de gerçek zamanlı olarak robot ellerine aktarılabilmektedir.

Festo'dan İnsan-Makine İşbirliğine Yeni Bir Çözüm
İnsan elini dıştan destekleyen bir yapı niteliğinde de olan ExoHand insan elinin serbestlik derecesini mükemmel bir biçimde taklit eder. Böylelikle insan elinin değişik tutma, dokunma olanaklarını da destekleyebilmektedir.

ExoHand nasıl çalışır?

ExoHand sekiz adet pnömatik aktüatör ile hareket ettirilir. Kuvvetler, açılar ve mesafe/hareket yönleri sensörler ile algılanır. Servopnömatik kontrol ve regülasyon algoritmaları parmak üye ve mafsallarını tek tek ve yüksek hassasiyetle hareket ettirme olanağını vermektedir. Pnömatik komponentler ise her parmağın esnek ve ergonomik olarak kontrol edilebilmesini sağlamaktadır. Böylece sistem rijit veya limitleyici herhangi bir etkiye maruz kalmaksızın büyük kuvvetlerin küçük bir alanda ve çok düşük öz ağırlıkla odaklı bir şekilde aktarılmasını temin etmektedir.

Montajda kuvvet artırımı

Endüstriyel ortam ve uygulamaların birçoğunda, yüksek yoğunluklu otomasyona rağmen, hâlâ sadece insan tarafından gerçekleştirilebilecek birtakım montaj işlemleri yerine getirilmektedir. Bu işlemlerde sürekli tekrarlanan, monoton ve kişiyi yoran hareketler söz konusudur. Bu özellikle yaşı ilerlemiş olan işçiler için soruna haline gelmektedir, zira bu tür işleri uzun vadeli olarak yaptıkları taktirde kalıcı bedensel hasara uğrayabilirler. Ekso iskeleti özellikle montaj işlemlerinde kuvvet yükselteci olarak kullanılabilir, yani ExoHand'i bir destek sistemi olarak da görmek mümkündür. Bu itibarla endüstriyel ortamda gerçkeleşen geleceğin insan-teknoloji işbirliğinde ve soft-robotik çerçevesinde ExoHand yeni bir çözüm teşkil etmektedir. 

Force Feedback – Endüstriyel ortamda uzaktan manuel müdahale

Force Feedback özellikle tıp teknolojisinin ilgisini çekmektedir. ExoHand tehlikeli veya sağlığı tehdit edici ortamlarda bir robot tutucusunun uzaktan kontrolü amacıyla uygulanabilir. ExoHand iskeletinin tüm mafsalları ve tahrik elemanları esas elin dışında yer aldığı için ExoHand hem insan hem de silikondan mamul yapay bir elin üzerine geçirilebilir. ExoHand bu şekilde Force Feedback sistemi olarak endüstriyel üretim alanında insanın hareket alanını genişletebilir.

Rehabilitasyon uygulamaları 

İnme geçirmiş olup ve bu nedenle felcin izlerini taşıyan hastaların rehabilitasyonunda ExoHand sayesinde önemli sonuçlar sağlanabilmektedir, çünkü bu yapıdaki bir el orteziyle gerçekleştirilen bir terapiyle felcin üstesinden gelinebilir. Bir Brain Computer arayüzü ile birlikte uygulandığında ExoHand kapalı bir geri bildirim devresini oluşturma imkânı vermektedir; ExoHand, inme geçirmiş ve bu yüzden felç belirtileri gösteren kişileri beyinleri ile elleri arasında kesintiye uğramış olan bağlantıyı tekrar oluşturmada destekleyebilmektedir.
Bunun için baş bölgesinden alınan bir EEG sinyali üzerinden hastanın eli açma veya kapatma isteği algılanmaktadır. Aktif el ortezi hareketi gerçekleştirmektedir. Böylece, zaman içinde hastanın elini teknik desteğe ihtiyaç duymaksızın açıp kapatmasını öğrenmesini sağlayan terapötik bir etki sağlanmaktadır. Festo bu alanda Tübingen Üniversite Hastanesi İntegratif Nörobilimler Merkeziyle (Centre for Integrative Neuroscience) işbirliği içindedir.

 

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR

  • Ambalajsız Gıda Kalmasın!

    Ambalajsız Gıda Kalmasın!

    Avrupa’nın pek çok ülkesi, satışa sunulan gıda ürünlerinin daha hijyenik, sağlıklı ve uzun ömürlü olması için ambalajlı ürün yolunda büyük ve kalıcı adımlar atıyor.... Devamı »