Pazar , 16 Aralık 2018
HABERLER
ANASAYFA / ÜRÜNLER / Festo'dan Format Sahibi Makine

Festo'dan Format Sahibi Makine

Ambalaj makinelerinde tam otomatik takım değiştirme işlemi...

Festo'dan Format Sahibi Makine
Gerhard Schubert GmbH'nın ambalaj makinelerinin robot takımlarını tam otomatik olarak değiştiren takım değiştiricisi, dünya çapında türünün ilki. Crailsheim'da imal edilen TLM Ambalaj makineleri, temel bileşenlerinden biri olan Festo'nun VUVG valf serisiyle, bugüne kadar ulaşılamamış bir verimlilik oranına ulaşıyor.

Küçük, büyük, yuvarlak, köşeli, alüminyumdan, pek çok çeşit folyodan, karton ve kompozit malzemelerden gıda maddesi ambalajı çeşitliliği, bugün, hiç olmadığı kadar çok. Bunun böyle olmasının nedenini ise, artan hijyen gerekliliklerinin yanı sıra, ambalajların, ürün ve şirketlere marka yüzeyi olarak da işlev görmelerine dayanıyor. Bu gelişme, üstün kaliteli ambalaj makineleri üreticilerine kadar uzanıyor. Sürekli daha hızlı, sürekli daha esnek ve sürekli daha fazla kompakt olmak zorundalar. Öyle ki, Schubert'in TLM P3 robotunun "eli", bu duruma uygun bir şekilde yıllar içinde daha da karmaşık bir hal almış bulunuyor.  Artık robotların elleri, takımı tutma gibi temel görevinin ötesinde, ilave gereklilikleri de yerine getirmek zorunda. Bu görevlerin içinde, örneğin: takımın üzerinde yer alan sensörler ve valflere veri enerji ve aktarımı da yer alıyor. İlgili kodlar da yine, takıma, robotların elleri üzerinden ulaşıyor. Ancak, robotlar ve takımların karmaşıklaştıkları oranda, takım değiştirme işi de karmaşıklaşıyor. Gerhard Schubert GmbH, durum böyle olunca, format değişikliğinin takımların tam otomatik olarak değiştirilmesi yoluyla yapılması gerektiği zamanının geldiğini düşünmüş.                                                                                               

Saniyeler içinde sevkiyat otomatik olarak gerçekleşen değişiklik prosesi, prensipte çok kolay gerçekleşiyor. TLM-P3 robotu, yeni takım değiştiricisinde, ilgili ürüne uygun format takımını, özel olarak bu iş için Euro Paletlerin temel ölçülerinde tasarlanan bir takım dolabından alarak, TLM transfer modülüne aktarıyor. Dünyanın, transfer modülü olarak görev alan bu ilk transfer robotu, bir ünitenin hareket yolları üzerinde serbestçe hareket edebilme yeteneğine sahip. Bu transfer robotu, bir pinyon üzerinden kremayer dişlisine geçen bir servo motorla tahrik ediliyor. Enerji sağlama ve veri aktarımı, sezgisel olarak gerçekleşiyor. Transfer modülü, takımları, ±0,1 mm'ye kadar bir pozisyonlama doğruluğuyla, yerlerine götürüyor. Transfer modülleri, 0,5 gr'a kadar varan ivmeleriyle, hedeflerine saniyeler içinde ulaşıyorlar. Takımın alınışı ile transferi, sadece 40 saniye içinde gerçekleşiyor. Bu işlemin gerçekleşmesinin hemen ardından, ambalaj makinesi, yeni formata geçiyor.                                                  



Minimum düzeyde kalan kullanım alanı sayesinde bir adım önde otomatik takım değiştiricisinin merkezi arayüzünü, enerji ve kontrol impulslarını güvenilir bir şekilde aktaran VUVG valf serisi oluşturuyor. Bu valf serisi, ayrıca, çok da küçük bir konstrüksiyona sahip. Minimum düzeyde kalan kullanım alanı ihtiyacı, otomatik takım değiştiricisinin kompakt konstrüksiyonunu desteklerken, montajın doğrudan doğruya silindirde yapılabilmesini olanaklı kılıyor. Sırada valflere oranla % 100 daha yüksek bir debiye sahip olan valf serisi, 10 bar'a kadar basınç aralığında, yüksek bir enerji yoğunluğu sağlıyor.                                                                            
Otomatik takım değiştiricisi geliştirilirken, bu valf serisinin yüksek modülaritesi, Schubert'e büyük bir avantaj sağlamış. Temel plakası, valf rakoru itilerek kolayca revize edilebilip, gerekli fonksiyonlara göre ayarlanabiliyor. Ön tarafında bulunan valfler sökülerek, yerlerine iki vidayla körleme pleytleri takılabiliyor. Schubert, bu şekilde, üç yapı parçası vasıtasıyla, 30 çeşit işin yapılabilmesine olanak sağlıyor.                                                                                       
 Düşük tüketim, yüksek kullanılabilirlik        

Alanında dünya lideri olan Schubert, bu akıllı ve hızlı sistemi sayesinde, toploading ambalaj makinelerinin esnekliklerini, kalıcı bir şekilde arttırıyor. En yüksek kalitedeki üniteler, kısa revize etme süreleri, düşürülmüş bir enerji tüketimi ve daha uzun kullanılabilirlikleriyle, üreticilere, kırk yılı aşkın bir süredir süregelen başarı geçmişiyle, gıda maddeleri ambalaj makineleri alanında, dünya çapında belirleyici olan bir rekabet avantajı sunuyor. 

 

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR