Pazar , 16 Aralık 2018
HABERLER
ANASAYFA / MAKALELER / Emniyet Ve Standart Bir Arada

Emniyet Ve Standart Bir Arada

Arminglaser – Ürün Yönetim Başkanı, Pilzgmbh&Co. KG PSS 4000 Otomasyon Sistemi: Yüksek Seviyeli Standardizasyonu İle Kullanması Kolay

Emniyet Ve Standart Bir Arada
PSS 4000 Otomasyon Sistemi: Yüksek Seviyeli Standardizasyonu İle Kullanması Kolay

Otomasyon teknolojisindeki ihtiyaçlar artıyor: Yerel merkezleri görevlerle birbirine bağlı tesisler, genel işlem zincirinde bağımsız öğelerle daha karmaşık ilişkiler gerektirir. Sonuç olarak kullanıcılar için kullanımı zor olan karmaşık, yerel merkezli mimariler ortaya çıkar. Standart otomasyon ve emniyet teknolojisini bir araya getirerek, tüm bileşenlerin merkezi hale getirilmiş görüntüsüne ulaşmanızı sağlayan evrensel çözümler sunmak mümkündür.

İşlemler her zaman olduğundan daha dinamik hale geldiğinden kontrollü erişim talebi, üretkenlik gereklilikleri ile birlikte artmakta ve bu da sonuç olarak otomasyon teknolojisini giderek değiştirmektedir. Otomasyon çözümleri şimdiye kadar genellikle bağımsız ve tekil fonksiyonlarla nitelendirilmiştir: Emniyet teknolojisi, standart kontrol teknolojisi, görüntüleme sistemi teknolojisi ve hareket kontrolü sistemleri bağımsız sistemlerdir. Çok sayıda sistem ve mimari tesis kontrolündeki karmaşıklığı artırır.

Netlik ve maliyet tasarrufu nedenleri ile geçerli trend otomasyon ve emniyeti tek bir kontrol mimarisinde birleştirmektir. Bu gibi karışık yapılar, özellikle kablolama işlemini en aza indirmek için yerel merkezli çevrenin kullanıldığı yerlerde yerleşik hale gelmektedir.

Pilz'in PSS 4000 otomasyon sistemi, otomasyon ve emniyete ilişkin görevleri eşit ölçüde yerine getirirken, kullanıcınında kolayca idare edebileceği otomasyon çözümleri kurmanızı sağlar. PSS 4000'in ana fikri standart otomasyonu ve güvenliği birlikte sunmaktır. PSS 4000, programlar farklı sistemlerde dağıtılırken normal olarak oluşabilecek karmaşıklığı kabul etmek zorunda kalmadan, yerel merkezli kontrol yapısının faydalarından yararlanmanızı sağlar. Modüllere ayırma ve yeniden kullanılabilirlik artırılırken kullanım basitleştirilmiştir.

Kontrol fonksiyonlarının uyumlu şekilde dağılımı

Klasik otomasyonda bağımsız, merkezi kontrol sistemi tesis veya makineyi izleyerek tüm sinyalleri işlerken, PSS 4000 kontrol fonksiyonlarının uyumlu şekilde dağıtılmasına olanak verir. İşlem veya kontrol verisi, hata emniyet verisi ve teşhis bilgileri güvenli, gerçek zamanlı Ethernet protokolü SafetyNET p ile aktarılır. Bu sayede kontrol fonksiyonu için ilgili program bölümünün nerede işlendiği fark etmez. Bir merkezi kontrol sistemi yerine, kullanıcıya merkezi bir proje içinde çalışma zamanında dağıtılan bir kullanıcı programı sunulur. Tüm ağ aboneleri PAS4000 yazılım aracı içindeki bu merkezi proje aracılığıyla konfigüre edilir, programlanır ve teşhis edilir. Bu, tüm projede basit ve standartlaştırılmış işlemeyi mümkün kılar.

Ayrıntılı belirtmek gerekirse PSS 4000 otomasyon sistemi uygulamaya göre ayarlanmış fonksiyon blokları ile farklı sektörlerde kullanılmak için tasarlanmış çeşitli programlama editörleri ve gerçek zamanlı Ethernet SafetyNET p gibi donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşur.

Ölçeklendirilebilir kontrol sistemleri

Donanım çeşitli performans sınıflarından kontrol sistemlerini içerir. PSSuniversal PLC kontrol sistemleri, PSS 4000 otomasyon sisteminin “her alanda kullanılabilir” kontrol sistemleridir. Bunlar üretim hatları veya proses sanayisi gibi geniş alanda yayılmış tesislerde olduğu gibi bent kapak sistemleri veya yükleme sistemleri gibi alışılmadık uygulamalar için de kullanılabilirler. Bunlar programlanabilir lojik kontrolörler (PLC) olarak diğer bileşenler ile kombinasyon imkânı da dâhil yeni çözüm yaklaşımları sunar. Sonuç olarak pozisyon ve hız gibi etkenleri emniyetli şekilde izlemek ve kaydetmek mümkündür.

PSSuniversalmulti kontrol sistemleri sistem ağı içerisinde PSSuniversal PLC veya PSSuniversal I/O ya da bağımsız cihazlar ile küçük kontrol sistemleri olarak kullanılabilir. Bunlar açık kontrol sistemleri olduğundan var olan otomasyon yapılarında kullanılabilir. PSSuniversalmulti bağımsız makineler veya birbirleri ile bağlantılı daha küçük işletmelerde kullanılmak için uygundur.
Üçüncü cihaz sınıfı PSSuniversal I/O, yerel merkezli ağ bağlantıları artı emniyet ile ilgili ve emniyet ile ilgisi olmayan sinyallerin alan seviyesinde transferini sağlar. Çevre modüllerinin iyi şekilde ayrıntılandırılmış yapısı uygulamaların I/O gerekliliklerine yüksek esneklik ile ekonomik olarak ihtiyaca uygun hale getirilmesini sağlar.

Tüm aboneler SafetyNET p vasıtası ile performans sınıfından bağımsız olarak birbirlerine bağlanırlar.

Yazılım: Emniyet ve standart tek bir arayüz altında

Yazılıma transfer fonksiyonları kullanıcıya esneklik ve ölçeklendirme kabiliyeti kazandırarak donanım tiplerini azaltır ve otomasyon çözümlerindeki bakım ve teşhisi basitleştirir. Otomasyon görevlerini programlamak için benzer IEC 61131-3PLC dilleri mevcuttur. Ancak güvenlik programlama yazılımıyla bir sorun yaşandığında, kullanıcılar fonksiyonel olarak kısaltılmış ancak hazır sertifikalı fonksiyon bloklarını kullanarak programları konfigüre edebilirler. Kullanıcılar tüm program dilinin esnek fonksiyon imkanlarını kullanmak isterlerse, emniyet şartnameleri doğrultusunda, akademik düzeyde, kompleks yazılım geliştirme ve onay süreçlerinin zorluklarını aşmaları gerekir.

Bu nedenle standart otomasyon ve emniyeti birleştirmek için, emniyet fonksiyonları programlanmışken bile PLC kontrol sistemleri için benzer dillerin tamamının kullanılabilir olması gerekir. Üreticilerin emniyete ilişkin talimat setlerinde formülleştirmeye ihtiyaç duydukları istisnalar azaldıkça fonksiyonel sınırlar da azalacaktır.

PSS 4000 bu zorlukları PAS4000 yazılım platformu ile karşılar. Otomasyon ve aynı zamanda emniyet ile ilgili görevler için de kullanılabilen çeşitli sayıda editör ve bloklar sağlanmıştır. Basit, blok tabanlı Program Editörü PASmulti tasarım mühendislerinin hizmetindedir. PASmulti ayrıca pozisyon tespiti veya kullanıcıların kendi yazılım bloklarını ekleyebileceği acil durdurma gibi genel fonksiyonlar için önceden sertifikalandırılmış geniş kapsamlı bir yazılım bloku kütüphanesi sağlar. PAS4000, “gerçek” programcılara yönelik olarak Talimat Listeleri (IL) ve Yapılandırılmış Metinler (STL) için editörler de içerir. Yenilikler: EN/IEC 61131-3 dilleri için PAS STL ve PAS IL editörleri artık endüstriyel otomasyon alanında ilk kez TÜV Süd tarafından LVL (Sınırlı Değişkenlik Dilleri) olarak sınıflandırılmıştır. Böylece emniyet ile ilgili kullanıcı yazılımları EN/IEC 62061 ve EN ISO 13849-1 gibi uygulama standartlarında belirtildiği gibi emniyete ilişkin kullanıcı yazılımına yönelik gereklilikleri tam olarak karşılamaktadır.
Grafiksel Program Editörünün programlama ortamı basit operasyonları etkinleştirebilen EN/IEC 61131-3 doğrultusunda editörlerin tasarladığı programlama ortamı ile bire bir aynıdır. Örneğin, emniyet ile ilgili fonksiyonlar için kullanıcılar tarafından PAS IL'de yazılmış özelleştirilmiş yazılım blokları başka bir işleme gerek kalmadan PASmulti'ye aktarılabilir. Sonuç olarak, çeşitli editörlerden yazılım bileşenlerini içeren karmaşık projeler net olarak yapılandırılabilir.

İletişim: Tüm veri için tek protokol

Güçlü iletişim ağları, bağımsız veya kombinasyon içinde çalışabilen üniteler oluşturmak adına tesis elemanlarını ve bağımsız makineleri modüllere ayırmanın ön şartıdır. PSS 4000'in önemli bir özelliği de gerçek zamanlı Ethernet SafetyNET p bağlantısıdır. Bu özellik, tüm kontrol bileşenlerinin ağa bağlanmasını ve aynı zamanda hem emniyet ile ilgili hem de emniyet ile ilgili olmayan verinin aktarılmasını sağlar. SafetyNET p, emniyet ile ilgili veriyi ve standart kontrol bilgisini bir sistem boyunca fiziksel olarak karışık ancak mantık olarak ayrı şekilde aktarması sayesinde geri bildirim bulundurmaz. SafetyNET p, IEC 61508 uyarınca SIL 3 sertifikalı olduğundan işleme ve bakım personelini korumaya yönelik olarak SafetyNET p vasıtası ile güvenli iletişim yapılan uygulamalar için uygundur.

İş ile ilgili kurulumları basitleştirmek adına SafetyNET p, şalterler veya güvenlik duvarları gibi standart endüstriyel IT altyapı sistemi bileşenleri vasıtası ile kolayca kullanılabilir. Ayrıca mevcut Ethernet altyapı sistemlerini SafetyNET p için veya SafetyNEt p'yi mevcut Ethernet iletişimine paralel olarak çalıştırmak için dahi yeniden kullanmak mümkündür.

Mühendislik işini azaltmak için hazır uygulama modülleri

PSS 4000 otomasyon sistemine çeşitli endüstrilerde kullanılmak üzere birçok farklı modül eklenebilir. Pilz yazılıma fonksiyon aktarımı için eğilimi bu şekilde dikkate alır. Pres teknolojisindeki özel ihtiyaçlar için Pilz, mekanik preslerin operasyonunu büyük ölçüde basitleştiren PSS 4000 emniyetli elektronik döner kamera düzeneği gibi yenilikler geliştirmiştir. Kameralar artık yazılımlar aracılığı ile parametreler olarak kurulduğundan el ile monte edilmelerine gerek yoktur.

Emniyetin, genel işletme/makine fonksiyonunun ayrılmaz bir parçası olduğu düşünülüyorsa işletmenin üretkenlik ve kullanılabilirlik ihtiyaçlarına uygun ama aynı zamanda net ve basit otomasyon çözümleri uygulamak mümkündür. PSS 4000 ile müşterilerimizin tüm otomasyon görevlerini yerine getirmek için yalnızca bir iletişim modu ve bir araç bulunduran bir tek sisteme ihtiyaçları var. Yeniden kullanılabilirlik artırılırken işleme basitleştirilir.
 
 

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR