Pazartesi , 18 Aralık 2017
HABERLER
ANASAYFA / HABERLER / Ambalajsız Tavuk Satışı Yasaklandı!

Ambalajsız Tavuk Satışı Yasaklandı!

Perakende işletmelerde dökme çiğ kanatlı et satışı yapılamayacak.

Ambalajsız Tavuk Satışı Yasaklandı!
Bu ürünler sadece hazır ambalajlı olarak satışa sunulabilecek…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği resmi gazetede yayımlandı. Buna göre, çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak piyasaya sunulacak ve perakendeci tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye satılacak. Ancak tüketici talebi doğrultusunda satın alınan ürün parçalanabilecek.
 
Perakende işletmelerde kıyma, hazırlanmış kırmızı et ve kanatlı et karışımlarının üretimi yapılamayacak…

Perakende işletmelerde kıyma, hazırlanmış kırmızı et ve kanatlı et karışımlarının üretimi yapılamayacak ancak  tüketici talebi üzerine anında kıyma ve et karışımları hazırlanabilecek.  Lokanta, restoran, otel ve hazır yemek üreten işletmeler gibi son tüketiciye yemek hizmeti veren işletmeler son tüketiciye dökme olarak çiğ et ve çiğ durumda bulunan hazırlanmış et karışımları satışı yapamayacak.

Perakende işletmelerde ısıl işlem görmüş sucuk, fermente sucuk, pastırma, sosis, salam gibi et ürünleri üretilemeyecek!

Perakende işletmelerde ısıl işlem görmüş sucuk, fermente sucuk, pastırma, sosis, salam gibi et ürünleri üretilemeyecek. Geleneksel et ürünlerinin üretimi sırasında kurutma işlemi dış mekândan kaynaklanabilecek herhangi bir bulaşı olmaması ve gerekli koruyucu tedbirlerin alınması şartıyla doğal şartlarda gerçekleştirilebilecek.Bu tebliğ yayımından önce faaliyet gösteren perakende işletmelere, değişikliklere uyum sağlamaları için 01.07.2015 tarihine kadar süre verilecek. 
 

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR

 • Sorular Aynı Cevaplar Farklı !

  Sorular Aynı Cevaplar Farklı !

  Son 10 yılda, Endüstri 4.0 çerçevesinde, endüstrinin geleceği ve insanların bu çerçevede yeniden organize olmaları konularında oldukça yoğun tartışmalar yaşamakta ve çeşitli yenilik girişimlerinde bulunulmaktadır.... Devamı »
 • Hayat Kimya Büyümede Hız Kesmiyor

  Hayat Kimya Büyümede Hız Kesmiyor

  Ev bakım, temizlik kâğıtları ve hijyen kategorilerinde hızlı tüketim sektörünün devlerinden Hayat Kimya; üretim, teknoloji, insan kaynakları, marka ve AR-GE’ye odaklanarak büyümeye devam ediyor... Devamı »
 • 40 YILLIK HAITIAN!

  40 YILLIK HAITIAN!

  40 yıl içinde kurucular , hırsları,süreklilik ( sebatları ) ve teknolojik uzmanlık bilgileri ile plastik işleme proses endüstrisinde faaliyet gösteren müşterilere çok önemli rekabetsel avantajlar sunan güvenilir bir makine konsepti oluşturdular.... Devamı »