Perşembe , 18 Ekim 2018
HABERLER
ANASAYFA / HABERLER / Ambalaj Sektörü İftarda Buluştu

Ambalaj Sektörü İftarda Buluştu

Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (ASD) geleneksel iftar daveti, 15 Haziran 2016 Çarşamba akşamı Point Hotel Barbaros’ta gerçekleştirildi.

Ambalaj Sektörü İftarda Buluştu
Ambalaj Sektörü İftarda Buluştu
 
Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (ASD) geleneksel iftar daveti, 15 Haziran 2016 Çarşamba akşamı Point Hotel Barbaros’ta gerçekleştirildi. Gecede konuşan ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, yılın ilk 3 ayına ait ihracat-ithalat rakamlarını değerlendirdi ve sektörün vizyonunu ortaya koydu.
 
Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar daveti, pazar büyüklüğü 20 milyar dolara ulaşan sektör temsilcilerini ve stratejik paydaşlarını bir araya getirdi. ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut'un açılış konuşması yaptığı davette Coşkun Aral da ''Meraklı Bir Düş Gezgini'nin Dünya Güncesi'' başlıklı bir konuşma yaptı.
Sektörü değerlendiren Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, ambalaja olan talebin dünyayla birlikte Türkiye’de de giderek arttığını belirterek, “Türkiye Ambalaj Sektörü 2015'te 20 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaştı. 180 ülkeye 1,7 milyon ton ambalaj ihracatı gerçekleştirildi ve 3,7 milyar dolarlık ihracat geliri elde edildi. 2015 yılında sektörümüzün dış ticaret fazlası 595 milyon dolar oldu ve ülke ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan dış ticaret açığının kapanmasına sağladığımız katkıyı artırarak sürdürdük. Bununla birlikte 2015’te kilo başına 2,16 dolar olan ihracat birim fiyatımız ile Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir performans gerçekleştirdik” dedi.
Sanayinin devler ligini oluşturan İSO 500 listesinde bu yıl 17’si ASD üyesi olmak üzere toplam 29 ambalaj sektörü firmasının yer aldığını belirten Korkut, ''Sektörümüz büyümesini sürdürürken, İSO 500 listesinde yer alan Türkiye’nin en büyük ambalaj üreticilerinin üretimden yaptıkları satışlar bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 14,37 arttı. Böylelikle ambalaj sektörü ihracatını attırmaya devam etti'' dedi.
Ambalajda dış ticaret yine fazla verdi
Toplantıda yılın ilk 3 ayına ait ihracat-ithalat rakamları da değerlendirildi. Yılın ilk 3 ayında 942 milyon dolar ihracat geliri elde eden, Türkiye’nin dış ticaret açığı vermeyen ender sektörlerinden ambalaj sanayi, toplamda 137 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. 2015’in ilk 3 ayına oranla bu yılın aynı döneminde ambalaj ihracatı miktar bazında yaklaşık yüzde 29 arttı. Değer olarak artış ise yüzde 10 oldu.
ASD olarak hedeflerinin 2023’te toplam ihracatı 10 milyar dolara, pazar büyüklüğünü 30 milyar dolara taşımak olduğunu belirten Korkut,  Türkiye’nin, imalat sanayindeki büyümeye cevap verebilecek üretim altyapısına sahip olduğunu söyledi.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Hakkında
Türkiye'deki önemli ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren ASD, 1992 yılında 39 ambalaj üreticisi tarafından kuruldu. Haziran 2015 itibariyle 214 üyesi bulunan ASD’nin amacı; Türkiye ambalaj sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak, sektöre kimlik kazandırmak, ulusal ve uluslararası platformlarda sektörün temsil edilmesini sağlamak, üyeleri arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlamak, güçlendirmek ve daimi kılmaktır. 

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR